Assessment Center - ABC Praca
wtorek , 23 kwiecień 2024
Główna » Testy w rekrutacji » Assessment Center

Assessment Center

Assessment Center (w dosłownym tłumaczeniu – centrum szacowania) czyli metody symulacyjne polegają na testowaniu zachowań kandydatów w różnych sytuacjach, przy wykonywaniu fikcyjnych zadań. Na tej podstawie można przewidzieć jak zachowasz się kiedy będziesz już zatrudniony na stanowisku, o które się ubiegasz, przy wykonywaniu konkretnych, rzeczywistych zadań.

Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych technik, które mogą się pojawić w trakcie procesu rekrutacji

 

Technika koszyka (z ang. In-Basket)
Kandydatowi przedstawia się zbiór spraw: podań, notatek ze spotkań, raportów itp. i obserwuje jego reakcję i sposób załatwienia tych różnych spraw. Na ogół wcześniej podawana jest instrukcja mówiąca, że np. zostałeś mianowany nowym kierownikiem jakiegoś działu, poprzednik odszedł tydzień temu i nagromadziło się dużo różnych spraw wymagających natychmiastowej reakcji. Czasami wprowadza się również ograniczenia czasowe mówiąc np. że za godzinę jest wyznaczone spotkanie z Zarządem i musisz przez ten czas uporać się z najważniejszymi sprawami. Można także spotkać się z taką sytuacją kiedy masz dostęp do telefonu, przez który kontaktujesz się ze swoją (symulowaną) sekretarką i umawiasz spotkania. Razem z dokumentami dostarczany jest również kalendarz, w którym zaznaczone już są pewne wcześniej zarezerwowane terminy.
Nazwa „In-Basket” pochodzi od standardowego wyposażenia biur w organizacjach amerykańskich, gdzie na biurku każdego kierownika znajdują się dwa pojemniki (z ang. basket), jeden ze sprawami do załatwienia, które wpłynęły (in) i należy je rozpatrzyć, a drugi na sprawy już załatwione, które należy przesłać dalej (out).
W tej metodzie ocenie mogą podlegać:

  • umiejętność organizacji własnej pracy;
  • tempo i wydajność pracy;
  • spostrzegawczość i wnikliwość;
  • umiejętność znajdowania niestandardowych rozwiązań;
  • umiejętność delegowania uprawnień;
  • szybkość podejmowania decyzji;
  • umiejętność rozdzielenia spraw ważnych i nieważnych;
  • umiejętność jasnego formułowania myśli, dawania poleceń, zadawania pytań itp.

Dyskusja Grupowa bez Lidera (z ang. LGD – Leaderless Group Discussion)
Jest to metoda polegająca na grupowym dyskutowaniu przedstawionego problemu. Grupa dyskutujących jest obserwowana podczas pracy i na podstawie tych obserwacji formułuje oceny dotyczące poszczególnych uczestników. W trakcie dyskusji ujawniają się spontaniczne reakcje, zachowania w konkretnych sytuacjach społecznych, zdolności przywódcze itp. Na ogół czas dyskusji jest ograniczony. Grupy zazwyczają mają mniej niż 8 osób – grupy liczniejsze mają tendencję do samoistnego dzielenia się na podzespoły i nie wszystkie osoby są w stanie zaprezentować swój punkt widzenia.
W tej metodzie ocenie mogą podlegać:

  • umiejętność komunikowania się;
  • umiejętność przewodzenia innym
  • potrzeba dominacji;
  • umiejętność zachowywania się w sytuacji konfliktowej;
  • umiejętność podejmowania szybkich decyzji;
  • umiejętność rozpoznawania emocji u innych osób.

 

Rozmowa z podwładnym (jeden-na-jeden)
W tej metodzie aranżuje się rozmowę z klientem lub podwładnym np. podwładnego lekceważącego swoje obowiązki a jednocześnie cennego fachowca. Bardzo często partnerem uczestnika symulacji jest osoba specjalnie w tym celu przeszkolona. W ten sposób można ocenić:
– umiejętności komunikowania się
– zdolności perswazyjne i kierownicze
– umiejętność słuchania
– umiejętność dostosowywania się do sytuacji
– odporność na stres
Prezentacje i case-study
Ta metoda polega na tym, że kandydat przygotowuję analizę pewnego materiału a następnie przedstawia ją publicznie lub w formie pisemnej. W prezentacjacj kandydatowi dostarcza się ogólny temat, który ma przeanalizować i rozważyć. W case-study kandydat otrzymuje obszerny materiał, opisujący konkretny problem, ale jego zadanie jest podobne. W prezentacjach kandydaci są proszeni o publiczne przedstawienie swoich przemyśleń. case-study może być dostarczana w formie pisemnej.
Tematy prezentacji i case-study są zazwyczaj związane z pracą na obsadzanym stanowisku np. kandydaci na szkoleniowców mogą być proszeni o zaprezentowanie 15-minutowego fragmentu szkolenia na konkretny temat.

Leave a Reply