Co można potrącić z pensji bez zgody pracownika?
środa , 24 kwiecień 2024
Główna » Bez kategorii » Co można potrącić z pensji bez zgody pracownika?

Co można potrącić z pensji bez zgody pracownika?

Pracodawca ma możliwość korzystania z wielu narzędzi prawnych, które powodują zmiany w wynagrodzeniu pracownika. Może on między innymi dokonywać potrąceń z pensji swojego pracownika, korzystając z zapisów wskazanych w Kodeksie pracy. Co prawda, to samo prawo przyznaje szczególną ochronę wynagrodzeniom pracowniczym, ale wskazuje sytuacje, w których nawet bez uzyskania zgody pracownika, pracodawca ma możliwość dokonania pewnych potrąceń z pensji podwładnego.



Jedynie w szczególnych, wskazanych w ustawie Kodeks pracy, przypadkach, pracodawca może potrącać z wynagrodzeń pracowniczych pewne sumy, bez uzyskiwania uprzednio zgody pracownika.

Przepisy Kodeksu pracy określają, że po odliczeniu od kwoty wynagrodzenia pracowniczego obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne, jak i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych odprowadzanej do Urzędu Skarbowego, pracodawca może dokonać potrącenia. Może ono dotyczyć:

  • Sum, które egzekwowane są na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • Zaliczek pieniężnych, które zostały udzielone pracownikowi,
  • Kar pieniężnych, które wskazuje Kodeks pracy w art. 108,
  • Sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych, związany ze świadczeniami alimentacyjnymi,
  • Kwot wpłaconych przez pracodawcę na rzecz pracownika, w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia.

Jako że wynagrodzenie pracownicze generalnie znajduje się pod ochroną ustawodawcy, to jednak Kodeks pracy daje pewne możliwości potrącania z niego należności przez pracodawcę. Pamiętać należy, że wymienione powyżej sumy są zamkniętym katalogiem potrąceń z wynagrodzeń pracowniczych, jakie dokonywane są bez konieczności uzyskiwania zgody pracownika. Jeśli potrącenia wynikają z innych powodów, pracownik musi najpierw wyrazić na nie zgodę, aby pracodawca mógł ich dokonać.