Jak napisać dobry list motywacyjny - ABC Praca
czwartek , 25 kwiecień 2024
Główna » List motywacyjny » Jak napisać dobry list motywacyjny

Jak napisać dobry list motywacyjny

Dobry list motywacyjny powinien dawać wyobrażenie o tym, kim naprawdę jesteś. Pisząc swój list dajesz innym okazję do sprawdzenia jak piszesz, spojrzenia na Twój sposób postrzegania samego siebie i rozumienia innych. Zaczynając pisanie pamiętaj, aby spokojnie przemyśleć jego strukturę, sposób opisywania samego siebie i Twoich umiejętności.

Nie należy posługiwać się jednym listem motywacyjnym. Przede wszystkim będziesz wysyłał listy odnoszące się przynajmniej do dwóch różnych sytuacji – pierwsza – w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę, druga – składając ofertę w firmie, którą sam wyszukałeś i skierowane do dwóch różnych adresatów: pracodawców i pośredników takich jak konsultanci lub agencje pośrednictwa pracy.
Zanim przystąpisz do pisania listu motywacyjnego, warto abyś zrozumiał co piszesz i dlaczego.

List motywacyjny jest pierwszym dokumentem jaki czyta osoba odpowiedzialna za rekrutację. Dlatego musisz przykuć jej uwagę i wzbudzić ochotę na zapoznanie się z kandydatem. Dla Ciebie jest to okazja, aby wyróżnić się z tłumu.

Jednym ze sposobów wywarcia dobrego wrażenia jest skierowanie listu do właściwego adresata. Listy adresowane np. „Szanowni Państwo” są zazwyczaj odrzucane. Jeśli nie znasz stanowiska osoby, do której powinieneś skierować list, zadzwoń do firmy i zapytaj lub poszukaj właściwego nazwiska w internecie.

Nie powinieneś w liście motywacyjnym prosić o pracę – powinieneś napisać dlaczego firma ma właśnie Ciebie zatrudnić!

 

Struktura listu motywacyjnego

Po pierwsze – musisz wyjaśnić dlaczego piszesz list do firmy. Jeśli ubiegasz się o istniejący wakat, zacznij od opisu stanowiska, które Cię interesuje i wyjaśnienia przyczyn, dla których się o nie ubiegasz np. „Jestem bardzo zainteresowany objęciem stanowiska kierownika produkcji, zgodnie z opisem zamieszczonym w Gazecie Wyborczej, dodatek Praca z dn. 20 września”.
Jeśli piszesz list już po rekomendacji kogoś, kto w firmie pracuje lub jest jej znany to możesz zacząć tak: „Otrzymałem Pańskie nazwisko od Pani Janiny Kowalskiej w związku z wolnym stanowiskiem w Dziale Kadr”.

Po drugie – okaż zainteresowanie pracą. Postaraj się udowodnić, że popracowałeś nad tematem, orientujesz się w działalności firmy i znasz jej cele. Jeśli mają swoją stronę WWW to zajrzyj na nią i sprawdź ostatnie doniesienia prasowe. Warto również zajrzeć do magazynów branżowych, taka lektura pozwoli Ci się zorientować w problemach danej branży, być może uda Ci się również znaleźć informacje na temat wybranej firmy.
Chcąc zawrzeć w liście informacje, pokazujące, że przeczytałeś dokładnie ogłoszenie o wakacie i je zrozumiałeś, dopasuj język swojego listu do języka z ogłoszenia. Na przykład jeśli w ogłoszeniu pojawiło się sformułowanie o „przywódcy zespołu”, to możesz użyć tego określenia w liście motywacyjnym, w opisie stanowiska.
Pisząc uwzględnij wszystkie informacje jakie są żądane w ogłoszeniu. Jeśli zajmujący się naborem chcą znać Twoją obecną pensję i okres wypowiedzenia, powinieneś je podać.

Po trzecie – wytłumacz im dlaczego potrzebują właśnie Ciebie. Duże znaczenie ma wyjaśnienie, w jaki sposób zatrudnienie właśnie Ciebie, pomoże firmie w osiągnięciu jej celów. Możesz to opisać np. w taki sposób: „Wasza firma planuje w tym roku zaistnienie w internecie w celu wsparcia sprzedaży. Na obecnie zajmowanym stanowisku dyrektora sprzedaży internetowej w firmie XYZ przyczyniłem się do zwiększenia udziału w rynku o 13% w ciągu ostatniego roku”. Pokaż, że to właśnie Ty i tylko Ty potrafisz pomóc firmie stawić czoła pojawiającym się wyzwaniom.

Po czwarte – poproś o rozmowę kwalifikacyjną. Niektóre osoby krępują się zwrócić z taką prośbą do potencjalnego pracodawcy i wolą poczekać na inicjatywę kontaktu ze strony firmy. Skuteczniejsze jest jednak aktywne podejście. Jeśli chcesz poprosić o rozmowę, możesz napisać w swoim liście, że będziesz w okolicy w określonym dniu i że jesteś do dyspozycji z myślą o ewentualnej rozmowie. Możesz też napisać coś takiego: „Czekam na możliwość omówienia w jaki sposób moje kwalifikacje mogą pomóc Pańskiej formie w osiągnięciu sukcesów”.

 

O czym warto pamiętać

Bądź sobą – w CV odnotowałeś stan faktyczny dotyczący Twoich doświadczeń i umiejętności. Dobry list motywacyjny daje Ci szanse na pokazanie swojej osobowości i wyróżnienia się z tłumu innych kandydatów. Nie obawiaj się pokazania entuzjazmu, gotowości do ciężkiej pracy, a także zainteresowania objęciem danego stanowiska.

Nie używaj tego samego listu do wszystkich wniosków – list motywacyjny ma pokazać, że rzeczywiście chcesz pracować w tej jednej, konkretnej firmie. Dopasuj list do firmy, do której się zwracasz. Być może zajmie Ci to więcej czasu, niż zwykłe przekopiowanie dokumentu, ale otwiera przed Tobą szanse na wyjaśnienie dlaczego to właśnie Ty i tylko Ty jesteś osobą godną zatrudnienia na tym stanowisku.

Leave a Reply