Praca w Norwegii
czwartek , 18 kwiecień 2024
Główna » Informacje » Praca w Norwegii

Praca w Norwegii

Praca w krajach skandynawskich cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród Polaków. Największy współczynnik wyjeżdżających osiedla się w Norwegii, czyli kraju fiordów, dorszy i pięknych krajobrazów. Norwegia, choć w dużej części skuta lodem i pozbawiona Słońca jest krajem, który dla równowagi oferuje swoim mieszkańcom bardzo dobre warunki socjalne. Ponadto przeciętny zatrudniony otrzymuje w Norwegii dobrą płacę, sięgającą do 15.000 NOK i co za tym idzie duże zwroty nadpłaconej części podatku. Wszyscy pracownicy oraz osoby będące na samozatrudnieniu pracujący w Norwegii opłacają podatek dochodowy (inntektsskatt) oraz podatek majątkowy (formuesskatt), które są odprowadzane automatycznie z zarobków do urzędu skarbowego. Podatek dochodowy wynosi 28%, natomiast podatek majątkowy zależny jest od stanu majątku podatnika.

Zdaniem ekonomistów Norwegia najmniej odczuwa skutki ekonomicznego kryzysu i nadal widnieje w czołówce najbogatszych krajów europejskich. Pomimo, że stopa bezrobocia w Norwegii jest bardzo niska, to kraj i tak cierpi na brak wykwalifikowanych pracowników.

Poszukiwanie pracy w Norwegii

Rozpoczynając poszukiwania pracy w Norwegii warto zbadać uprzednio lokalny rynek. Jeżeli szukamy pracy w konkretnej branży, warto sprawdzić swoje realne szanse. Norwescy pracodawcy zamieszczają aktualne oferty pracy w Internecie oraz na stronie Urzędu Pracy NAV.

Osoby, które są na miejscu w Norwegii mogą udać się bezpośrednio do urzędu norweskiego i skorzystać tam z dostępnych komputerów, faksu, a także telefonu. Warto zajrzeć na stronę internetową instytucji, którą podajemy tutaj: http://www.nav.no/.

Urząd udziela informacji na temat aktualnych ofert, ale trzeba powiedzieć konsultantowi jaka część Norwegii nas interesuje oraz praca w jakiej branży.

Pracy warto szukać na stronach internetowych prywatnych agencji pośrednictwa pracy, jednak zalecamy robić to uważnie. Nie każda agencja pracy jest zarejestrowana, co oznacza, że może działać nielegalnie.

System podatkowy w Norwegii

Osoba wyjeżdżająca do pracy do Norwegii powinna zaznajomić się z systemem podatkowym tegoż kraju. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć najważniejsze informacje dotyczące zwrotu podatku za pracę w Norwegii.

    • Rok podatkowy w Norwegii trwa od 01.01. do 31.12 bieżącego roku. Co oznacza, że jeśli pracujesz w Norwegii w tym roku to będziesz mógł ubiegać się o zwrot podatku pod koniec tego roku podatkowego, więc wyślij swoje dokumenty np. do firmy specjalizującej się w zwrocie podatku jak tylko skończysz pracę, po to aby mogła ona uzyskać dla Ciebie zwrot tak szybko jak to możliwe.
    • Wysokość zwrotu podatku zależy od kilku czynników, między innymi: uzyskanych dochodów oraz długość pracy. Każdy kto pracował w Norwegii jest zobligowany do złożenia zeznania podatkowego. Jest to obowiązkowe i zalecane. Zeznanie podatkowe powinno trafić do urzędu do kwietnia następnego roku podatkowego, jeśli tak się nie stanie urząd może nałożyć na podatnika karę za zwłokę.
  • Dokumenty, które należy przedłożyć w urzędzie to między innymi dokument potwierdzający zatrudnienie – Longsogtrekopgave. Każdy pracownik otrzymuje ten dokument od pracodawcy na koniec swojego zatrudnienia. Ponadto urząd norweski wysyła do podatników formularz Selvangivelse, na podstawie którego można składać deklarację podatkową. Powyższe dokumenty należy skompletować i wysłać do urzędu. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości należy skontaktować się z firmą specjalizującą się w kwestiach podatków zagranicznych.

Najważniejsze dokumenty ? wyjaśnienie:

Lonns og trekkoppgave ? jest to dokument przedstawiający roczne zestawienie wynagrodzeń oraz zapłaconych podatków. Każdy podatnik powinien otrzymać je w styczniu lub w lutym od wszystkich pracodawców, u których był zatrudniony. Jeżeli pobierałeś zasiłek dochodowy lub dla bezrobotnych otrzymasz także dokument z NAV.

Selvangivelse ? jest to wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe, które otrzymasz pocztą od Urzędu Podatkowego (skatteetaten) na przełomie marca i kwietnia.

  • Norwegia przewiduje dla swoich podatników ulgi podatkowe. Każda z rozliczajacych się osób może starać się o przydzielenie odpowiedniej kwalifikacji i o rozliczenie z ulgą. Ulgi podatkowe w Norwegii to: Pendler, ulga 10%, 2 klasa lub rozliczenie zwykle.