Rodzaj umowy a zdolność kredytowa
czwartek , 25 kwiecień 2024
Główna » Informacje » Rodzaj umowy a zdolność kredytowa

Rodzaj umowy a zdolność kredytowa

Forma zatrudnienia to jeden z ważnych czynników podczas wyliczania zdolności kredytowej przez banki. Większość pracujących osób, planujących zakup mieszkania, z pewnością zastanawia się na jaki kredyt może liczyć przy swoich zarobkach.

Jedną z najbardziej pożądanych form zatrudnienia jest umowa o pracę, ponieważ jest ona uznawana za najpewniejszą i najbezpieczniejszą. Oczywiście możemy starać się o kredyt także jeśli jesteśmy zatrudnieni na umowę o dzieło lub umowę zlecenie, jednakże przy takiej samej wysokości dochodów, najwyższą zdolność kredytową osiągniemy prawdopodobnie przy umowie o pracę na czas nieokreślony. Przez banki będziemy wtedy postrzegani jako osoby z pewnego rodzaju gwarancją zatrudnienia, więc najprawdopodobniej będziemy spłacali comiesięczne raty na czas.



Przy umowie o pracę, banki sprawdzają najczęściej nasze dochody z 3 lub 6 ostatnich miesięcy pracy (choć mogą nawet brać pod uwagę 12 miesięcy). Według Komisji Europejskiej około 30% osób w Polsce pracuje na umowę zlecenie lub umowę o dzieło (zwane potocznie umowami ?śmieciowymi). Banki są coraz bardziej liberalne i mając nawet taką formę zatrudnienia, wciąż mamy szansę na kredyt. Przy takich umowach banki podczas wyliczania zdolności kredytowej biorą pod uwagę nasze przychody z całego ostatniego roku pracy, choć niektóre wymagają tej informacji nawet z dwóch ostatnich lat. Należy pamiętać, że większość instytucji bankowych weźmie pod uwagę nasze koszty uzyskania przychodu, czyli przykładowo osoba wykazująca 5000 zł netto przychodu i mająca umowę o dzieło z 50% kosztem uzyskania przychodu, w rzeczywistości może być postrzegana jakoby zarabiała jedynie 2500 zł netto.

Planując zakup domu lub mieszkania na kredyt, warto zadbać o zdolność kredytową już odpowiednio wcześniej. Jest wiele sposób na zwiększenie zdolności kredytowej, m.in. zamknięcie wszelkich debetów i kart kredytowych, dołączenie kolejnego kredytobiorcy jako dodatkowe zabezpieczenie, spłata wszelkich mniejszych zobowiązań czy też wydłużenie okresy kredytowania (więcej informacji: www.zdolnosc-kredytowa.pl/jak-zwiekszyc-zdolnosc-kredytowa/).

Warto zadbać także o dobrą historię kredytową. Banki mają wgląd do naszych danych związanych z zawieraniem i spłacaniem zobowiązań w przeszłości (brane są pod uwagę nawet niewielkie zadłużenia, związane z zakupami na raty). Jeśli mieliśmy kłopoty ze spłatą zobowiązań na czas, możemy mieć większe problemy z uzyskaniem odpowiedniej zdolności kredytowej. Warto o tym pamiętać już zawczasu!

Należy też pamiętać, że dla banków bardzo ważna jest ciągłość i systematyczność osiąganych przychodów (zwłaszcza przy umowach ?śmieciowych?). Pod uwagę brana jest średnia zarobków z kilku/kilkunastu ostatnich miesięcy, jednak sprawdzana jest ciągłość zarobków. Jeśli otrzymujemy wpłaty nieregularnie, jest to już pewien sygnał ?ostrzegawczy dla banku?.

Czasami warto wstrzymać się z zaciąganiem kredytu do momentu, aż będziemy mieli środki na wkład własny. Mając już 20% wartości nieruchomości możemy liczyć na dużo lepsze warunki ze strony banku.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem www.zdolnosc-kredytowa.pl