Jak zabrać się za poszukiwanie pracy?
piątek , 19 kwiecień 2024
Główna » Informacje » Jak zabrać się za poszukiwanie pracy?

Jak zabrać się za poszukiwanie pracy?

Utrata pracy w dzisiejszych czasach równoznaczna jest z rozpoczęciem wielomiesięcznych starań o znalezienie kolejnej posady. Nie jest to rzeczą prosta, bowiem bezrobocie w Polsce utrzymuje się na 13% poziomie od wielu miesięcy. Średni czas poszukiwania pracy sięga kilku miesięcy, a są i takie osoby, które bez pracy pozostają ponad rok. Jak zabrać się za poszukiwanie pracy i znaleźć ją w krótkim czasie? Nie będzie to niestety takie proste. Jeśli jednak poznamy najważniejsze zasady prezentacji własnej kandydatury i będziemy wiedzieli, jak kreować swój wizerunek pracownika idealnego, wówczas nie powinniśmy mieć większych problemów z tym, aby potencjalny pracodawca zaprosił nas na rozmowę o pracę.

Niepewna koniunktura rynkowa, z jaką aktualnie mamy do czynienia powoduje, że pracownicy nie odczuwają w przeważającej ilości przypadków stabilności na rynku pracy. Nikt nie może być w 100% pewien, że utrzyma swoją posadę. Dlatego też należy psychicznie naszykować się, że realną perspektywą może być utrata pracy. Nie jest to koniec świata i trzeba wierzyć, że kiedy jedne drzwi się zamykają, otwiera się nowy, być może lepszy okres w naszym życiu. Pozytywne nastawienie ma ogromne znaczenie w poszukiwaniu pracy. Popadając w depresję i ponury nastrój nie mamy energii do poszukiwań nowych ogłoszeń o pracę i odpowiadania na nie. Pozytywne nastawienie pomoże nam wyznaczyć strategię działania i obrać odpowiedni kierunek w karierze zawodowej.

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać po utracie pracy, jest sporządzenie zaktualizowanych dokumentów aplikacyjnych, które będziemy wysyłać potencjalnym pracodawcom. Powinniśmy przy tym pamiętać, że CV jest naszą wizytówką i to, jak będziemy się w nim przedstawiać zaważy nad tym, czy rekruter zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną. W CV musimy wskazać wszystkie informacje o przebiegu dotychczasowej kariery zawodowej, odbytych szkoleniach czy też posiadanych umiejętnościach i kwalifikacjach, które mogą stać się istotne w nowej pracy zawodowej. Aktualizacji powinniśmy poddać nie tylko życiorys, czyli popularne CV, ale również list motywacyjny. Powinien on być tworzony dla każdego pracodawcy oddzielnie, zgodnie ze zgłaszanymi w ofercie pracy oczekiwaniami co do idealnego kandydata na pracownika. Wizerunek pracownika jest bardzo istotnym elementem decyzyjnym przy angażowaniu nowych osób do pracy. Jeśli więc mamy profile w serwisach społecznościowych, zadbajmy o to, aby przedstawiały nas w jak najlepszym świetle.

Jeśli to możliwe, powinniśmy również zebrać rekomendacje od byłych pracodawców, które będą niczym list polecający naszą osobę w nowych zakładach pracy.

Leave a Reply