Praca pod presją czasu nie musi być efektywna
sobota , 20 kwiecień 2024
Główna » Informacje » Praca pod presją czasu nie musi być efektywna

Praca pod presją czasu nie musi być efektywna

Stres towarzyszy nam w pracy i w życiu codziennym. Denerwujemy się kolejnym spotkaniem z klientem, czy tym, że musimy zakończyć duży projekt w krótkim czasie, a jeszcze wiele zostało w nim do zrobienia. Praca pod presją czasu jest dobrze znana wielu pracownikom. Niektórzy potrafią się jeszcze bardziej zmobilizować do pracy, kiedy deadline się zbliża. Innym jednak taka sytuacja nie odpowiada i jest mało komfortowa. Wykonują wówczas swoje obowiązki bez należytej dbałości o szczegóły, wszystkie na raz, aby szybko zamknąć te zadania, których wymagają od nich przełożeni lub kontrahenci czy klienci.

Jak widać więc, praca pod presją czasu nie musi być wcale efektywna. Wszystko zależy tu od osobowości pracownika. Jeśli jego psychika jest silna i motywuje się do większej i lepszej pracy pod presją czasu, to dobrze. W przeciwnym przypadku pracownik powinien tak planować wykonywanie własnych obowiązków zawodowych, aby pozwolić sobie na komfort powolnej pracy.

Serwis rekrutacyjne i ogłoszeniowe wskazują, że taka idea pracy określana jest na świecie przez psychologów biznesu jako idea slow work, w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza to powolną pracę. Praca we własnym, wolnym tempie wcale nie musi oznaczać flegmatycznego wykonywania zadań zleconych przez przełożonych. Wręcz przeciwnie, taka praca przez wielu z nas może być znacznie lepiej wykonywana niż w przypadku presji czasowej. Przede wszystkim, nie odczuwamy w takiej pracy frustracji. Możemy wykonywać obowiązki bardziej dokładnie, ponieważ mamy na to wszystko czas. Pośpiech nie sprzyja precyzji, przez co bywa, że pracownicy popełniają błędy w pracy, których konsekwencje trudno przewidzieć. W wielu przypadkach mogą one zniweczyć pracę całego zespołu projektowego.

Pod presją czasu trudno wykazywać się efektywnością i kreatywnością, a tego od pracowników w przeważającej mierze oczekują pracodawcy. Slow work ma na celu dopasowanie tempa pracy do indywidualnych preferencji pracowników. Jeśli będą oni wykonywać obowiązki we własnym tempie, staną się bardziej efektywni.