W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej nie tylko potencjalny pracodawca może zadawać pytania. Warto, abyć Ty również zapytał o szczegóły oferty. Poniżej przykładowe pytania do przyszłego pracodawcy:
- Jaki jest zakres czynności i obowiązków na proponowanym stanowisku pracy – komu będzie podlegać dane stanowisko lub jakie stanowiska Tobie będą podlegały.
- Kto potencjalnie będzie Twoim bezpośrednim zwierzchnikiem?
- Z jakimi problemami powinieneś się liczyć na tym stanowisku?
- Jakie są przyczyny odejścia poprzednika z proponowanego stanowiska – jeżeli poprzednik odszedł z powodu zaawansowanego wieku, przejścia na rentę, długotrwałej choroby, albo dlatego, że wyprowadził się z rodziną do innego miasta lub otrzymał wyższe stanowisko w innej firmie – to okoliczności nie powinny budzić niepokoju. Będziesz musiał się zastanowić jeśli poprzednika zwolniono po okresie próbnym, albo jeżeli usłyszysz, że był to człowiek konfliktowy
- Co wchodzi w skład wynagrodzenia (wynagrodzenie zasadnicze, premie, nagrody) i jak będą one wypłacane – zostaw sobie to pytanie na koniec, kiedy będziesz już prawie pewien, że zostaniesz zatrudniony
- Jaki będzie czas pracy i możliwość wykorzystania urlopu wypoczynkowego – pamiętaj, że praca może odbywać się w wielu systemach (np. jednozmianowym lub wielozmianowym). Nie powinno to być dla Ciebie zaskoczeniem jak długo będziesz pracował. Warto również sprecyzować, co potencjalny pracodawca rozumie pod pojęciem „dyspozycyjności”.
- Jaka będzie możliwość podnoszenia kwalifikacji?
- Jakie będą świadczenia socjalne i rzeczowe oferowane przez firmę – np. formy i zakres opieki medycznej?
- Jakich klientów obsługuje firma?
- Kiedy poznasz wynik rozmowy?