Pracownicy sezonowi z nowymi prawami
niedziela , 10 listopad 2024
Główna » Informacje » Pracownicy sezonowi z nowymi prawami

Pracownicy sezonowi z nowymi prawami

Co roku zwłaszcza w okresie wakacyjnym tysiące ludzi w całej Polsce znajduje zatrudnienie przy zbiorach owoców i warzyw, przy żniwach, czy też w lokalach gastronomicznych, takich jak kawiarnie, czy ogródki piwne. Lato sprzyja zatrudnianiu pracowników sezonowych, dlatego też na ogół właśnie w ciągu dwóch letnich miesięcy ? lipca i sierpnia, wyraźnie maleje stopa bezrobocia rejestrowanego. Jeśli odjąć od liczby bezrobotnych rzeczywiście wszystkich pracowników sezonowych, także i tych pracujących w szarej strefie, bez podpisywania jakichkolwiek umów o pracę czy umów zlecenie, stopa bezrobocia byłaby jeszcze niższa.

Panuje powszechne przekonanie o tym, że praca sezonowa jest niskopłatna i ryzykowna dla pracownika pod tym względem, że nie daje mu ona w zasadzie żadnych praw dodatkowych. W wielu przypadkach pracownicy sezonowi pracują w zamian za bardzo niskie stawki wynagrodzenia i czasem nie mogą nawet tak niskiej pensji wyegzekwować od nieuczciwych pracodawców. Już wkrótce jednak ta sytuacja ma szansę się zmienić, za sprawą zwiększenia praw i ochrony prawnej dla pracowników sezonowych. Parlament Europejski chce, aby państwa członkowskie Unii porozumiały się w sprawie stworzenia dyrektywy o pracy sezonowej na terenie Unii Europejskiej.

Komisja Europejska proponuje nową dyrektywę, która wprowadzałaby w życie wspólną procedurę wjazdu i pobytu na terytorium państw członkowskich pracowników sezonowych spoza Wspólnoty i obywateli Unii Europejskiej. Ważne jest, aby określić w sposób transparentny wszystkie prawa pracowników i zapewnić im równe traktowanie niezależnie od tego, czy są oni unijnymi obywatelami, czy też nie. Powinni mieć szansę na takie same warunki zatrudnienia czy godziny pracy, jak pracownicy Wspólnoty.

Europejska gospodarka w wielu przypadkach zyskuje na tym, że zatrudnienie na terenie państw członkowskich znajdują obywatele spoza UE w trakcie prac sezonowych. Dzięki nim wielu pracodawców może korzystać z taniej siły roboczej i oszczędzać. Nie można jednak dopuścić, aby ci sami pracodawcy zupełnie inaczej traktowali pracowników sezonowych spoza Unii i obywateli Wspólnoty. Dyrektywa dotycząca pracowników sezonowych niewątpliwie będzie bardzo istotna dla sektorów takich jak turystyka, rolnictwo czy ogrodnictwo, bowiem właśnie w nich zatrudnia się, według danych statystycznych, najwięcej pracowników sezonowych.

Źródło: www.prawneinfo.pl

Leave a Reply