Rozliczenie pracy przy zmianie czasu
sobota , 20 kwiecień 2024
Główna » Informacje » Rozliczenie pracy przy zmianie czasu

Rozliczenie pracy przy zmianie czasu

Dwukrotnie w ciągu roku w Polsce zmieniany jest czas. W ostatni weekend października zmieniamy czas letni na zimowy. Dzieje się to w nocy z soboty na niedzielę. Podobnie jest w przypadku zmiany czasu zimowego na letni ? w ostatni weekend marca. Jeśli pracownik wykonuje pracę na zmianie nocnej, będzie miał w pierwszym przypadku obowiązek przepracowania nie 8 godzin pracy, jak wskazuje na to pełny etat, ale 9 godzin. Wszystko przez to, że wskazówki zegara cofane są o jedną godzinę. Jak w takim przypadku należy rozliczyć czas pracy pracownika?

Godzina przepracowana ponad wymiar normalnego czasu pracy, z uwagi na zmianę czasu letniego na zimowy, jest klasyfikowana jako godzina nadliczbowa. W związku z tym pracownik może otrzymać za nią:

  • Czas wolny,
  • Podatek płacowy w wysokości pełnego wynagrodzenia za przepracowaną godzinę.

W związku z tym, że godzina nadliczbowa przepracowana przez pracownika przypada na czas nocnej zmiany, dodatek do wynagrodzenia będzie w wysokości 100% przysługującego wynagrodzenia nocnego. Poza tym, pracownik powinien uzyskać dodatek nocny za przepracowaną dodatkową godzinę na zmianie nocnej, w związku ze zmianą czasu z letniego na zimowy. Dodatek wynosi 20% stawki godzinowej, jaka wyliczona jest z minimalnego wynagrodzenia pracownika.

Warto wiedzieć, że w momencie, gdy to pracownik składa wniosek do pracodawcy o udzielenie mu czasu wolnego w ramach rekompensaty za przepracowaną godzinę nadliczbową w związku ze zmianą czasu, to będzie mu przysługiwała godzina czasu wolnego. Natomiast, 1,5 godziny czasu wolnego na mocy przepisów Kodeksu pracy, będzie mu przysługiwało w momencie, gdy odbiór czasu wolnego nastąpi bez złożenia wniosku przez pracownika.

Pracodawca w ewidencji czasu pracy powinien wskazać, że praca była przez danego pracownika lub pracowników, wykonywana przez 9 godzin.