Podstawowe sposoby szukania pracy - ABC Praca
piątek , 19 kwiecień 2024
Główna » Jak znaleźć pracę » Podstawowe sposoby szukania pracy

Podstawowe sposoby szukania pracy

Im więcej róznych sposobów wykorzystujesz do poszukiwania pracy, tym większe jest prawdopodobieństwo jej znalezienia. Dlatego dobrze jest wiedzieć jakich sposobów możesz użyć, na czym one polegają i jakie są ich zalety i wady.
1. Bezpośrednie dotarcie do pracodawcy

Kontakty osobiste to jeden z najbardziej skutecznych sposobów poszukiwania pracy. Pracodawcy, w przeciwieństwie do osób poszukujących pracy, najczęściej szukają  przez system kontaktów osobistych i referencji.  Aby dotrzeć do odpowiedniego pracodawcy warto jest stworzyć własną sieć kontaktów. Im więcej masz kontaktów w swojej sieci, tym większe są Twoje szanse na znalezienie dobrej pracy. Tworzenie sieci wymaga starannie przemyślanego postępowania. Budując sieć nowych znajomości, nie zapominaj o dotychczasowych. Weź pod uwagę wszystkie możliwości: znajomi z dzieciństwa, ze szkoły, ze studiów, koledzy z wojska, z pracy, sąsiedzi, przyjaciele, rówieśnicy, podwładni, przełożeni. Mogą Ci się do tego przydać kontakty z różnych serwisów społecznościowych w internecie takich jak: LinkedIn http://www.linkedin.com, GoldenLine http://www.goldenline.pl, Profeo http://www.profeo.pl, Nasza Klasa http://www.nasza-klasa.pl czy Grono http://www.grono.net.  Zrób listę tych, którzy – jak sądzisz – pomogliby Ci, gdyby ich to nic nie kosztowało.

Kroki, jakie należy wykonać, aby zbudować sieć kontaktów:

  • Znajdź 20-25 firm, w których chciałbyś pracować, zrób ich listę. Nie pytaj znajomych „Czy znasz kogoś, kto miałby dla mnie pracę” tylko „Czy znasz kogoś, kto pracuje w tej firmie?”. Pytasz tylko po to, by otrzymać informację, a nie by otrzymać rekomendację czy protekcję. Gdy będziesz znał nazwiska, będziesz wiedział do kogo masz się udać.
  • Włącz się w działalność różnorakich stowarzyszeń, nieformalnych grup profesjonalistów tej samej specjalności (warto w tym celu wykorzystać internet), stowarzyszenia wolontariuszy gromadzących pieniądze dla fundacji, lokalnych grup edukacyjnych itp.
  • Bierz udział w konferencjach branżowych i seminariach – tak będziesz mógł poznać wielu ludzi z branży i nawiązać z nim kontakt. Poza tym zdobędziesz wiedzę, która podniesie twoją wartość na rynku pracy. Być może dowiesz się również o nowych miejscach pracy, zanim zostaną podane do publicznej wiadomości. Uwaga! Podczas takich spotkań może się zdarzyć, że natkniesz się na osobę, do gabinetu której bezskutecznie próbowałeś dotrzeć. Nie atakuj tej osoby pytaniem o wolną posadę. Skorzystaj z okazji i zapytaj o firmę – masz okazję dowiedzieć się czegoś nowego. Taki kontakt możesz wykorzystać później dzwoniąc do tej osoby i przypominając jej waszą rozmowę. Jeśli w tej rozmowie pokazesz, że sporo wiesz, potencjalny pracodawca nie powinien mieć nic przeciwko temu, aby umówić się z tobą na rozmowę.
  • Jeśli masz już listę interesujących Cię firm to nadszedł czas, aby na własną rękę nawiązać kontakt z potencjalnymi pracodawcami. Pamiętaj, twoim celem jest doprowadzenie do rozmowy z osobą, która może zadecydować o przyjęciu cię do pracy. Musisz zacząć od właściwej osoby – omijaj dział kadr lub zatrudnienia, spotykaj się bezpośrednio z kompetetną osobą. Twoim zadaniem jest odnalezienie drogi do owej kompetetnej osoby – poprzez sieć kontaktów, znajomych. Innym sposobem jest bezpośredni telefon do firmy – telefonując uprzedzasz, że chcesz się tylko umówić na rozmowę, ale nie rozmawiasz przez telefon o zatrudnieniu. Dotarcie do właściwej osoby jest na ogół trudne, ale jeżeli ta rozmowa jest dla ciebie ważna nie powinienieś się zniechęcać, nie jest łatwo dotrzeć do zapracowanego dyrektora. Jeżeli chcesz się zniechęcić to w ogóle nie warto zaczynać całej procedury. Kiedy będziesz już rozmawiał, kuj żelazo póki gorące. Powtórz, co masz do zaoferowania i zapytaj czy przyjmie Cię osobiście i poświęci 15-20 minut by porozmawiać o tym, co mógłbyś robić w jego firmie.

Jeżeli pracodawca zechce się z Tobą umówić to przygotuj się starannie do tego spotkania – ułóż listę pytań, które chcesz zadać. Bądź dobrze poinformowany – pokaż, że znasz dobrze branżę, w której pracuje ta firma i samą firmę. Przestrzegaj ustalonego czasu spotkania – nie siedź ani minuty dłużej niż zostało to zapowiedziane wcześniej. Po rozmowie zostaw swoje dokumenty – nawet jeśli w tej chwili firma nie potrzebuje takiego pracownika jak ty to mając twoje dane zawsze będą mogli do ciebie zadzwonić.

Wybierając ten sposób już na wstępie zwracasz na siebie uwagę, że jesteś aktywny i przedsiębiorczy. Jeśli wybrałeś firmę stosując odpowiednie kryteria i rzeczywiście będziesz miał coś do zaoferowania potencjalnemu pracodawcy, to na pewno znajdziesz zatrudnienie.

2. Wysyłanie jak największej liczby życiorysów do firm nie wiedząc, czy poszukują one pracowników, czyli dotarcie do firm, w których chciałbyś pracować. Stosując ten sposób możesz wykorzystać np. książkę telefoniczną lub bazę firm. Pamiętaj, że musisz ich wysyłać rzeczywiście dużo, aby znaleźć pracę (dużo czyli zdecydowanie więcej niż 30).

3. Biura i agencje pośrednictwa pracy. Ograniczeniem tej metody jest to, że agencje mają tylko takie oferty, jakich aktualnie poszkują pracodawcy, a to nie zawsze może się pokrywać z tym, co ty chciałbyś robić. Zanim wybierzesz agencję, sprawdź jakiego rodzaju pracowników poszukuje – szukając pracy np. nauczyciela nie warto zwracać sie do agencji, która zajmuje się poszukiwaniem pracowników z branży IT. Większość agencji ma swoje strony internetowe, które na ogół zawierają oferty pracy i dają możliwość zostawienia swoich danych i CV. Zostawiając dane pamiętaj o dokładnym określeniu stanowiska, o które się ubiegasz – agencji trudno będzie znaleźć ofertę dla ciebie jeśli nie określisz, co chciałbyś robić.

4. czasopisma lub publikacje branżowe, zawodowe, związkowe, a także branżowe serwisy internetowe

5. Targi pracy. Tak naprawę jest to trochę inny sposób bezpośredniego kontaktu z pracodawcą. Na targach możesz się zorientować jakiego rodzaju stanowiska firmy oferują, jakie stawiają wymagania i jak przebiega proces rekrutacji. Poznając ludzi z firmy, w której chciałbyś pracować, możesz się dowiedzieć czegoś więcej o samej firmie.

6. Oferty pracy w gazetach i czasopismach. Pamiętaj, że na jedno ogłoszenie w dużej gazecie ogólnokrajowej może odpowiedzieć nawet więcej niż 1000 osób. Aby móc otrzymać pracę musisz sprawić, aby twoja oferta wyróżniała się na tle innych i to w sensie pozytywnym. Musisz napisać bardzo dobry list motywacyjny, gdzie we właściwy sposób uzasadnisz dlaczego firma ma zatrudnić właśnie ciebie. Niewłaściwe jest przepisanie jakiegoś listu z książki lub poradnika na ten temat. Praca jest towarem takim samym jak każdy inny – musisz się sprzedawać.

7. Lokalne organizacje społeczne: np. kluby, stowarzyszenia, organizacje młodzieżowe

8. Powiatowe Urzędy Pracy – ich adresy znajdziesz tutaj: http://www.praca.gov.pl

9. Własne ogłoszenia (w gazetach i na internetowych tablicach ogłoszeń). Pamiętaj,że to najszybszy sposób na otrzymywanie ofert od akwizytorów i innych firm, które żerują na ludziach poszukujących pracy. Pracodawcy rzadko czytają takie ogłoszenia. Jeśli jednak chcesz umieścić takie ogłoszenie to najlepiej w fachowych czasopismach z Twojej branży.

Leave a Reply