Stres pracy niszczy naszą psychikę i nie tylko
czwartek , 25 kwiecień 2024
Główna » Informacje » Stres pracy niszczy naszą psychikę i nie tylko

Stres pracy niszczy naszą psychikę i nie tylko

Wiele stanowisk pracy nierozerwalnie wiąże się z permanentnym odczuwaniem stresu. Kierujący dużymi projektami, podejmujący na co dzień decyzje, mogące zaważyć na losach całego przedsięwzięcia podejmowanego przez firmę, odczuwają stres, który powoli niszczy ich psychikę, ale oddziałuje również na cały organizm, pogarszając kondycję fizyczną pracownika. Nerwice i depresje, czy nasilenie uzależnień, to jedne z głównych skutków stresu w pracy. Psycholodzy podkreślają, że obok skutków psychicznych, pojawiają się też skutki fizyczne odczuwania stresu w miejscu pracy, ale są one ściśle związane ze sobą. Jeśli wciąż pracujemy w stresie, często możemy uskarżać się na bóle mięśni, stawów, kręgosłupa, czy dolegliwości żołądkowe spowodowane chorobą wrzodową. Nawet nowotwory mogą zostać ?aktywowane? przez stres.

Zagrożenia psychospołeczne w pracy dotyczą wielu stanowisk pracy i branż działalności gospodarczej. To nie tylko problem pracowników wyższych szczebli organizacji, gdzie odpowiedzialność za pracę innych, szeregowych pracowników, jest bardzo duża. Także i ci ostatni mogą zmagać się ze stresem, paraliżującym ich organizm i nie pozwalającym na podjęcie jakiegokolwiek działania.

O ile krótkotrwały stres w większości przypadków działa mobilizująco na pracowników, w efekcie zachęcając ich do dalszej, wytężonej pracy i odważnego stawania czoła nowym wyzwaniom, o tyle stres długotrwały, odczuwany każdego dnia z różnym natężeniem, powoduje, że pracownik w końcu w ogóle nie chce przychodzić do pracy i najchętniej zamknął by się we własnym domu. Warunki pracy przekraczające pod względem psychologicznym możliwość ludzkiego radzenia sobie z trudnymi zadaniami czekającymi na pracownika, są atypowe dla naszego organizmu.

Na dysfunkcje organizmu pracowników wpływają w praktyce niewykonalne polecenia przełożonych, system i organizacja czasu pracy czy konieczność dokonywania wielu rzeczy w jednym czasie. Jeśli przez długi czas odczuwamy stres w pracy, uderza to silnie w naszą strefę psychologiczną. Także i poza miejscem pracy zaczynamy odczuwać wszechogarniające zmęczenie, nie potrafimy się na niczym skupić i nic nas nie cieszy. W pracy zawodowej przekłada się to na pogorszenie jakości pracy i samych wyników, a poza nią ? na niszczenie relacji w rodzinie czy w grupie przyjaciół i znajomych.

Źródło: www.psychomaniak.pl

Leave a Reply