Utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
środa , 17 kwiecień 2024
Główna » Bez kategorii » Utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Do zawarcia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością niezbędny jest akt notarialny, w którym zostaną zawarte wskazane postanowienia odnośnie umowy spółki. Koniecznymi elementami umowy spółki są: firma i siedziba spółki, przedmiot działalności, wysokość kapitału zakładowego, liczba i wartość nominalna udziałów objętych przez poszczególnych wspólników oraz informacja czy spółka zawarta jest na czas określony, czy też nieokreślony. Z momentem podpisania aktu notarialnego powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji.



Następnym krokiem jest złożenie w Krajowym Rejestrze Sądowym wniosku o rejestrację spółki wraz z wymaganymi załącznikami, tj. umową spółki, adresami członków zarządu, uchwałą o powołaniu zarządu (jeżeli nazwiska członków pierwszego zarządu nie zostały powołane w umowie spółki), listą wspólników, oświadczeniu o wniesieniu wkładów, wzorami podpisów członków zarządu. Wniosek o wpis podpisują wszyscy wspólnicy ? w przypadku kolejnych zmian podpisy składają członkowie zarządu.

Sprawdź: Rejestracja spółek – pomoc prawna

Jeżeli zgłoszenie nie zostanie złożone do sądu rejestrowego w ciągu sześciu miesięcy od dnia podpisania aktu notarialnego, to umowa spółki ulega rozwiązaniu.

Przepisy stanowią, że minimalny kapitał zakładowy w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi 5.000 zł. W przeciwieństwie do spółki akcyjnej, musi być on wniesiony przed rejestracją spółki. Należy pamiętać, że wartość nominalna udziału nie może być niższa niż 50 złotych, a forma spółki może być obrana dowolnie (z dodatkiem ?spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?).

Należy pamiętać, że od kilku lat obowiązuje zasada ?jednego okienka?. W związku z powyższym, do sądu rejestrowego oprócz formularzy dotyczących rejestracji spółki (KRS W – 3, KRS ? WE, KRS ? WK, KRS ? WM), trzeba złożyć również formularz RG ? 1 (aby otrzymać numer REGON) oraz formularz NIP ? 2 (w celu otrzymania numeru NIP). Po zarejestrowaniu spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym, sąd przesyła formularze odpowiednio do Głównego Urzędu Statystycznego i Urzędu Skarbowego. Niestety, w praktyce rejestracja spółki trwa nie krócej niż dwa do trzech tygodni. Związane jest to z wydaniem postanowienia przez sąd gospodarczy, koniecznością jego uprawomocnienia się, a następnie przekazaniem dokumentów do innych organów. Podkreślenia wymaga, że stosunkowo długi czas rejestracji spółki wstrzymuje jej wiele działań, gdyż do wystawienia pierwszej faktury niezbędne jest posiadanie numeru NIP.