Wymieniasz waluty? Sprawdź, jak na tym zaoszczędzić
piątek , 7 październik 2022
Główna » Informacje » Wymieniasz waluty? Sprawdź, jak na tym zaoszczędzić

Wymieniasz waluty? Sprawdź, jak na tym zaoszczędzić

Wyjazd zagraniczny, transakcje handlowe z firmami spoza Polski, konieczność spłaty raty kredytu walutowego lub chęć zarabiania na zmianach kursów walut, powodują, że wymieniamy waluty. Możemy w tym celu skorzystać z oferty banków, kantorów stacjonarnych lub internetowych. Które źródło wymiany będzie najkorzystniejsze dla klienta?

Tradycyjna wymiana walut odchodzi do lamusa

Na polskim rynku finansowym kantory stacjonarne funkcjonują już ponad 20 lat. Jeszcze dłużej waluty można wymieniać – kupować i sprzedawać, w bankach. W obu przypadkach klient zmuszony jest znaleźć kantor, najlepiej najbliżej swojego miejsca zamieszkania, który będzie oferował mu korzystny kurs wymiany. Powinien udać się osobiście do kantoru lub okienka kasjera w banku i dokonać wymiany gotówkowej.

Pomimo informacji na wielu kantorach stacjonarnych, że można negocjować kurs wymiany walut, w praktyce bardzo trudno uzyskać korzystniejszą ofertę. Musimy zgodzić się na kurs oferowany przez kantor lub bank. W bankach najczęściej spread walutowy, czyli różnica pomiędzy kursem sprzedaży a zakupu waluty, jest bardzo wysoki. Nie jest to korzystna sytuacja dla klienta, ponieważ albo będzie zmuszony tanio sprzedać posiadaną walutę, albo drogo kupić pożądaną. W efekcie traci na wymianie.

Aby strata była jak najmniejsza, warto zainteresować się możliwością dokonania transakcji bezgotówkowej wymiany waluty w sieci internetowej. Od 2009 roku poważną konkurencję dla tradycyjnego rynku wymiany walut stanowią serwisy internetowej wymiany, czyli kantory online, na przykład kantor internetowy – ergokantor.pl. Korzystne kursy wymiany przyciągają do nich coraz większą liczbę klientów, a nie jest to jedyna zaleta kantorów internetowych. We wspominanym kantorze można dodatkowo wyliczyć na prostym kalkulatorze, ile można zaoszczędzić na dokonaniu wymiany online.

Czy to bezpieczne?

Największą wątpliwością dla klientów jest to, czy wymieniając bezgotówkowo walutę w internecie, ich pieniądze są bezpieczne. Kantory internetowe działające w polskiej sieci internetowej podlegają takim samym regulacjom prawnym, jak kantory stacjonarne i placówki bankowe. Serwisy kantorów internetowych są solidnie chronione pod względem baz danych, podobnie jak platformy elektroniczne banków. Warto sprawdzić przed dokonaniem wymiany czy adres kantoru online zaczyna się od ?https://? oraz czy przy adresie internetowym znajduje się symbol kłódki. Wtedy można bez obaw dokonać transakcji.

Z uwagi na niskie koszty działania serwisów oferujących bezgotówkową wymianę walut, mogą one pozwolić sobie na kupowanie i sprzedawanie wybranej waluty w korzystnej dla klienta cenie. Chcąc wymienić określoną sumę pieniędzy, nie trzeba w ich przypadku opuszczać swojego domu. Można przy użyciu komputera lub urządzenia mobilnego wejść na stronę internetowego kantoru i tam dokonać wymiany. Taki kantor jest czynny 365 dni w roku, przez 7 dni w tygodniu, zarówno w dzień, jak i w nocy. Kursy walut są oparte na rzeczywistych notowaniach z rynku walutowego Forex. Klient nie ponosi kosztu nawet kilkunasto groszowego spreadu, który obowiązuje w banku czy kantorze stacjonarnym.

Wymiana przebiega bezgotówkowo, z wykorzystaniem dwóch lub trzech rachunków bankowych – rachunku klienta i rachunku kantoru. Nie trzeba nigdzie przenosić gotówki i narażać się na jej kradzież.

4kroki