Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego w każdym wieku?
wtorek , 21 marzec 2023
Główna » Informacje » Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego w każdym wieku?

Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego w każdym wieku?

Dzisiaj, w czasach gdy świat stał się globalną wioską, znajomość języka angielskiego jest koniecznością. Dzięki niej jesteśmy w stanie nawiązać dialog z praktycznie każdą nieznaną nam osobą w większym mieście. Zamiast próbować dogadywać się na migi, możemy wdać się z nią w interesującą dyskusję i wiele na tym zyskać.

Jak to było w dawnych czasach

Im dalej sięgamy w przyszłość, tym więcej możemy odnaleźć języków oraz dialektów. W niektórych regionach świata stosunkowo do niedawna panowała sytuacja, w której dwa odrębne plemiona nie były się w stanie ze sobą porozumieć i nie było to nic dziwnego. Dziś też można by wskazać takie przypadki, zwłaszcza w rejonie świata zwanym Oceanią. Z czasem wszystko uległo zmianie, zwłaszcza w wyniku ekspansji terytorialnej poszczególnych ludów, grodów, czy państw. O trwałości danego języka często decydowała jego przydatność. Jeżeli zmieniał się najeźdźca, często wprowadzał swoje zasady, które miały na celu wyeliminowanie elementów narzuconej poprzednio kultury. Swego rodzaju próbą usystematyzowania mowy światowej była ekspansja łaciny. Przez długi okres posługiwanie się nią było powszechne, zwłaszcza w wybranych kręgach. Dzięki temu dziś możemy rozszyfrować wiele dzieł i dokumentów sprzed wielu wieków. Kiedy rola języka łacińskiego zaczęła schodzić na drugi plan, przez pewien czas jego dotychczasowe funkcję pełnił język francuski (zwłaszcza w XIX wieku), później zaś szansę na przejęcie hegemonii otrzymał angielski. Wpływ na to miała nie tylko dawna ekspansja kolonialna Wielkiej Brytanii, ale i powstanie Stanów Zjednoczonych, które w niedługim czasie stały się jednym z czołowych państw na świecie. W XX wieku popularyzacja kultury masowej w telewizji sprawiła, że niemal każdy chciał porozumiewać się identycznie jak Amerykanie.

Praktyczne uzasadnienie zjawiska

Ciężko zachęcić kogoś do nauki obcego języka, jeżeli z tego tytułu nie będzie miał żadnych korzyści. W przypadku angielskiego nie trudno znaleźć przekonujące argumenty. Po pierwsze, bardzo często jest on wymagany do pracy na wybranym stanowisku. Wbrew pozorom nie chodzi o emigrację zarobkową, tylko o zatrudnienie na terenie Polski. Powodem tego jest fakt, że do naszego kraju przybywa coraz więcej obcokrajowców, którzy pragną skorzystać z wybranych usług. Chcąc porozumieć się z nimi, zwykle najprościej przejść na język angielski. Ten także jest powszechnie używany w kontaktach międzynarodowych w biznesie. Żeby podbić rynek w innych państwach, trzeba często współpracować z innymi podmiotami. Wykwalifikowana kadra jest w stanie prowadzić zaawansowane negocjacje, które mogą przynieść wymierne korzyści. Odchodząc od samych kwestii zawodowych, znajomość języka angielskiego jest niezwykle cenna, kiedy podróżuje się po świecie. Dzięki niej zrozumiemy zawiłe komunikaty z megafonów na lotnisku, a także dogadamy się bez przeszkód z obsługą hotelową. Poza tym wysoce prawdopodobne jest, że ta umiejętność pozwoli nam nawiązać relacje z tubylcami, a dzięki temu poznać lepiej ich codzienne życie, zwyczaje i nastawienie do świata.

Różne metody, różne rezultaty

W opublikowanym niedawno światowym rankingu znajomości języka angielskiego Polska po raz kolejny wypadała nadzwyczaj dobrze. Dziewiąte miejsce w gronie aż siedemdziesięciu państw w nie jest dziełem przypadku. Obowiązkowa edukacja od wczesnych lat przynosi wymierne efekty. Jeżeli ktoś dodatkowo zapisze się na kurs języka angielskiego, to błyskawicznie wskoczy na poziom, który pozwoli mu opanować biegle mowę, jak i pismo. Oczywiście wiele zależy od tego, na jakie zajęcia będzie uczęszczał. Nie jest tajemnicą, że ludzie w bardzo różny sposób przyswajają wiedzę. Dlatego sposób absorbowania materiału musi być dopasowany, inaczej efekty będą dalekie od zadowolenia. Dobry nauczyciel to ten, który poświęci uczestnikowi kursu tyle czasu, że nie będzie miał już żadnych wątpliwości na temat wybranego zagadnienia. Ogółem nauka języka angielskiego w prywatnych placówkach cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Na zajęcia uczęszcza zarówno młodzież szkolna, maturzyści, jak też osoby dorosłe pragnące podwyższyć swoje kwalifikacje oraz hobbyści. Władając sprawnie angielskim mamy szansę na poznanie niezliczonej liczby dzieł, które zasługują na to, by nie przejść wobec nich obojętnie.

Zrobienie kariery bez znajomości języka obcego to trudna sztuka. Wiedzą o tym pracownicy każdego szczebla, którzy dążą do tego, by opanować go w stopniu zaawansowanym. To przepustka do lepszego życia i nie tylko. Angielski jest na tyle przydatny, że niejednokrotnie przyjdzie mieć nam z nim styczność, nawet nie opuszczając kraju, dlatego dobrze nim władać także dla samego siebie.

Naukę języka angielskiego w każdym wieku wspiera Speak Up – szkoła językowa odznaczająca się wyjątkowo efektywną metodą nauki angielskiego. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkoły.