Jak znaleźć pracę w Wielkiej Brytanii - ABC Praca
wtorek , 21 marzec 2023
Główna » Jak znaleźć pracę » Jak znaleźć pracę w Wielkiej Brytanii

Jak znaleźć pracę w Wielkiej Brytanii

Dzięki otwarciu europejskiego rynku pracy dla Polaków każdego roku setki tysięcy osób szuka zatrudnienia na Wyspach Brytyjskich. Szuka zatrudnienia bądź to na kilka miesięcy, bądź myśląc od długoletniej emigracji z minimalną szansą na powrót. Czy Wielka Brytania wciąż jest atrakcyjna dla polskich pracowników? Czy może polityczne zmiany z ostatnich miesięcy spowodują, że emigracja zarobkowa będzie mniej atrakcyjna?

Spora szansa

Wysoki i przewidywalny kurs funta brytyjskiego w połączeniu z wytycznymi dotyczących minimalnych pensji to najważniejsze atuty pracy w Anglii, Szkocji, Walii czy Irlandii Północnej. Brytyjski rynek pracy, mimo ogromnego napływu emigrantów nie tylko z krajów dawnego bloku wschodniego, ale także z dawnych kolonii, poszukuje tanich i solidnych pracowników. I Polacy wciąż za takowych uchodzą.

Lepiej ze znajomością języka

Choć spora grupa Polaków wyjeżdża za pracą bez znajomości języka, to jednak nie jest to dobre rozwiązanie. Dla takich osób oferowane są najmniej prestiżowe zajęcia, które oczywiście są słabiej płatne. Język przydaje się także podczas poszukiwania pracy, zwłaszcza że nie brakuje nieuczciwych, mamiących wysokimi dochodami pośredników. Polacy oszukujący naiwnych rodaków ? sporo takich historii można poznać, czytając angielskie fora internetowe założone przez polskich emigrantów.

Przede wszystkim Job Centre

Chcąc znaleźć legalne i pewne zatrudnienie, warto skontaktować się z państwowymi placówkami funkcjonującymi pod nazwą Job Centre. Pracujący tutaj urzędnicy znacznie różnią się od polskich ? są zawsze skorzy do pomocy i nie mają narodowych uprzedzeń. Z pewnością brytyjscy pracownicy Job Centre mogą być stawiani za wzór dla urzędników zatrudnionych przez krajowe Urzędy Pracy. W budynkach Job Centre oferty pracy są stale aktualizowane, zaś wybór odpowiedniej ułatwiają monitory dotykowe, na których można zaznaczyć branżę i lokalizację. Nie ma także kłopotów z wydrukowaniem oferty lub ze skorzystania z bezpłatnego telefonu.

Alternatywą wobec Job Centre są prywatne agencje pośrednictwa ? są tu zarówno gracze lokalni jak i ogólnokrajowi, czyli: Hays, Manpower czy Reed. To także dobry wybór.

Ostatni ze sposobów, czyli szukanie pracy na własną rękę, warto polecić wyłącznie osobom przebojowym i niebojącym się chwilowych porażek. Rozwiązanie to wiąże się też z największym ryzykiem spotkania z nieuczciwym pracodawcą.

Na koniec

Wyspy Brytyjskie wciąż mogą jawić się jako świetne miejsce do życia. Do pracy. Jednak nawet w raju przyda się znajomość języka mieszkańców oraz świadomość, że także tu działają oszuści, którzy często są także emigrantami. Zarabiają nie na ciężkiej pracy, lecz na naiwności.

Przeczytaj także: Poznaj jedną z ulubionych walut Polaków.