Jesteś fachowcem? Znajdziesz zatrudnienie
piątek , 1 grudzień 2023
Główna » Informacje » Jesteś fachowcem? Znajdziesz zatrudnienie

Jesteś fachowcem? Znajdziesz zatrudnienie

Poszukiwanie pracy w warunkach współczesnego rynku pracy w Polsce nie jest proste. Kto ma największe szanse na zatrudnienie i jak zwiększyć swoje możliwości poszukiwania pracy? Otóż, pracodawcy jeśli już zatrudniają nowych pracowników, z reguły są to osoby wykwalifikowane do pracy. Są to fachowcy z tzw. fachem w ręku, złote rączki, którzy potrafią wykonywać wiele różnych prac jednocześnie. Firmy poszukują rzemieślników, pasjonatów, którzy umieją tak samo dobrze położyć np. tynk na ścianach domu, jak naprawić cieknący zlew lub podłączyć do sieci kanalizacyjnej pralkę. Wielo fachowość jest w cenie. Przedsiębiorcy niezwykle chętnie zatrudniają również do pracy pracowników o konkretnym wykształceniu ? inżynierów, najlepiej z doświadczeniem w pracy zawodowej. Takich osób nie trzeba dokształcać, aby dobrze wykonywali swoją pracę na danym stanowisku i przynosili wartość dodaną dla firmy.

Tak naprawdę, na polskim rynku pracy brakuje wykwalifikowanych fachowców. Oczekiwania pracodawców wobec nowych pracowników często jednak rozmijają się z posiadanymi przez nich umiejętnościami. Bezrobotni muszą więc je nabyć, aby móc liczyć na szybkie znalezienie pracy. Pracodawcom nie opłaca się w wielu przypadkach zatrudniać do pracy osób, które niewiele potrafią zrobić. Ich dokształcanie byłoby kosztowne i czasochłonne dla przedsiębiorców, a zwykle mają oni pracę do wykonania ?na już?.

Pracodawcy uznają, że bezrobotni powinni obowiązkowo brać udział w szkoleniach zawodowych, aby nabyć konkretnych umiejętności poszukiwanych przez przedsiębiorców. Dodatkowo, powinni sami podejmować trud nauczenia się czegoś nowego. Tylko własne zainteresowania w danym kierunku przynoszą pożądane rezultaty nauki. Szkolenia teoretyczne, wykłady i pogadanki nie są wystarczające do tego, aby dana osoba rzeczywiście nabyła konkretny zawód. Rozwiązaniem takich problemów jest praktyczna nauka zawodu. We współpracy z przedsiębiorcami urzędy pracy mogliby organizować szkolenia dla bezrobotnych. Oprócz nauki teoretycznych wiadomości z danej dziedziny wiedzy, takie osoby uczyłyby się już bezpośrednio u pracodawcy swojego nowego fachu.

Osoby posiadające pożądane przez pracodawców umiejętności już wkrótce nie będą miały żadnych problemów ze znalezieniem pracy.

Leave a Reply