Wyjazd za granicę do pracy jeszcze kilka lat temu był popularnym sposobem w Polsce na zwiększenie swoich zarobków i na znalezienie lepszego życia poza granicami rodzinnego kraju. Dziś wydawać by się mogło, że kryzys gospodarczy panujący na całym świecie, obejmujący swoim zasięgiem rzecz jasna także Europę, dał się tak mocno we znaki, że nie ma mowy o tym, że nie chcemy wyjeżdżać ze swojego kraju w nieznane, w poszukiwaniu jakiejkolwiek pracy. Tymczasem, jak pokazują kolejne badania CBOS, aż 25% dorosłych Polaków deklaruje gotowość podjęcia pracy poza granicami kraju. Być może właśnie to byłoby receptą na utrzymujące się na wysokim poziomie bezrobocie, a przede wszystkim na zubożenie społeczne Polaków. Od wejścia Polski do struktur Unii Europejskiej, do pracy za granicą wyjeżdżał co siódmy Polak.
Deklaracje to oczywiście jedno, a realne podjęcie decyzji ? zupełnie coś innego. Jeśli jednak Polacy będą mieli szansę na pracę za granicą, przy dobrej płacy, niewykluczone, że wyjadą z Polski. Takie wyjazdy mają dwa typy. Albo wyjeżdżamy na stałe, aby osiedlić się w innym państwie i ściągnąć do siebie rodzinę, albo też wyjeżdżamy po to, aby zarabiać poza granicami kraju, ale zarobione pieniądze oszczędzać bądź wydawać w Polsce, gdzie ceny są czasem wielokrotnie niższe niż za granicą.
Bezrobocie dało się Polakom silnie we znaki, dlatego też to właśnie bezrobotni, aktywnie poszukujący pracy, są skłonni do wyjazdów zagranicznych tylko po to, aby znów móc pracować i zarabiać na utrzymanie siebie i swojej rodziny. Takie osoby chętnie podejmują się prac sezonowych ? w Polsce i poza granicami kraju. Nie ulega wątpliwości, że taki model aktywności zawodowej jest lepszy niż bezczynne siedzenie na bezrobociu i oczekiwanie, że to Urząd Pracy znajdzie nam zatrudnienie. Na to przyjdzie nam jeszcze wiele lat poczekać, bowiem Urzędy Pracy w Polsce nie spełniają jeszcze takich standardów zatrudnienia, jak w zachodniej części Europy czy w Stanach Zjednoczonych.
Dla części osób obecnie okres bezrobocia jest czasem odpoczynku przed kolejnym wyjazdem do pracy za granicą. Rozłąka z najbliższymi to największy koszt jaki ponoszą osoby, które decydują się na emigrację zarobkową. Jeśli jednak znajdują pracę poza granicami kraju, co jest łatwiejsze przy znajomości języka i dobrych kwalifikacjach zawodowych, często robią wszystko, aby ściągnąć rodzinę do siebie i żyć razem, tyle że na obczyźnie.