Kryptowaluty jako źródło stałego dochodu? Sprawdź jak ustrzec się błędów przy inwestowaniu w cyfrowe waluty - ABC Praca
wtorek , 5 marzec 2024
Główna » Informacje » Kryptowaluty jako źródło stałego dochodu? Sprawdź jak ustrzec się błędów przy inwestowaniu w cyfrowe waluty

Kryptowaluty jako źródło stałego dochodu? Sprawdź jak ustrzec się błędów przy inwestowaniu w cyfrowe waluty

Kryptowaluty, nazywane również walutami wirtualnymi, są od kilku lat coraz bardziej popularnym instrumentem inwestycyjnym. Większość inwestorów traktuje je jako dodatkowy dochód i sposób na pomnażanie środków finansowych.

Inwestycje w kryptowaluty obciążone są jednak wysokim ryzykiem straty części lub całości zainwestowanych w nie pieniędzy. Dlatego trudno je traktować w jakimkolwiek stopniu jako stały dochód. Warto wiedzieć, jakie są najczęstsze błędy popełniane przy inwestycjach kryptowalutowych, aby móc się ich ustrzec.

Nie inwestuj w coś, czego nie znasz

Głównym błędem popełnianym głównie przez początkujących inwestorów na giełdach kryptowalutowych jest inwestowanie pieniędzy w instrumenty, których charakterystyki i zasad działania kompletnie nie znają (Kryptowaluty – sekcja edukacyjna). Trzeba najpierw poznać, jak działają kryptowaluty, na czym się opierają i jaką mają ideę. Nie sztuką jest kupić po prostu Bitcoiny na giełdzie czy tokeny innych kryptowalut. Trzeba jeszcze wiedzieć, kiedy tego dokonać, co właściwie wpływa na ich wycenę i kiedy je sprzedać, aby zrealizować pożądane zyski. Nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Gdyby tak było, każdy zarabiałby na kryptowalutach i traktowałby je jako główne źródło dochodu miesięcznego.

Nie powinno się bez wątpienia inwestować w tzw. shitcoiny, czyli tokeny i same kryptowaluty bez realnej wartości. Są one wyceniane na giełdzie, ale ich wartość jest wyłącznie spekulacyjna. Inwestycje w nie są nacechowane wysokim poziomem ryzyka inwestycyjnego, choć czasem przynoszą zyski. Należy jednak umiejętnie wykorzystywać chwilę, kupując takie coiny po niskiej cenie i sprzedając je od razu wtedy, gdy są na „górce”. Można spodziewać się, że cena spadnie równie szybko, jak zaczęła rosnąć. Na giełdach kryptowalutowych jest wiele tego rodzaju coinów, ale są zwyczajnie bezwartościowe.

Przy inwestowaniu w kryptowaluty należy przede wszystkim wybierać te, które związane są ze stabilnymi, solidnymi projektami, w których twórcy mają jakiś pomysł na życie. Kryptowaluty mające stabilną pozycję na rynku również będą dobrym wyborem przy rozpoczynaniu inwestycji na giełdach kryptowalutowych. Nawet jeśli ich wartość z czasem spadnie, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że takie kryptowaluty odzyskają swoją wartość i rzeczywiście będzie można na nich zarobić.

Nie inwestuj więcej, niż jesteś w stanie stracić

Wspólną zasadą dla wielu rynków finansowych, na których inwestuje się przy dużym poziomie ryzyka jest to, aby nie inwestować więcej, niż jesteśmy w stanie stracić. To porada, która wydaje się być jasna dla wszystkich, a jednak okazuje się, że kierowani emocjami inwestorzy popełniają błąd i ładują cały swój kapitał w jedną kryptowalutę, która okazuje się złym wyborem. Wiąże się to zatem z jeszcze jedną zasadą, pozwalającą ustrzec się strat – nie można inwestować w jeden typ instrumentów inwestycyjnych. Ważna jest dywersyfikacja, żeby zarobić możliwie jak najwięcej.

Nie można nigdy zapominać o ryzyku na rynku kryptowalutowym, nawet, a może zwłaszcza wtedy, gdy przez dłuższy czas nie mieliśmy z nim do czynienia i zapomnieliśmy kompletnie o jego istnieniu. Ryzyko cały czas nam towarzyszy i w najmniej przewidywanym momencie może o sobie dać znać. Ignorowanie go jest prostą drogą do strat finansowych.

Sprawdź: Bitcoin

ICO nie jest dobrym pomysłem

Pojęcie ICO odnosi się do nowoczesnej metody crowdfundingu, czyli finansowania społecznościowego. Polega na zbieraniu kapitału przez startupy z wykorzystaniem kryptowalut. W ramach ICO dana organizacja czy firma przedstawia plan biznesowy, tzw. whitepaper, czy roadmap, w którym znajdują się schematy przyszłego działania, zmierzające do osiągnięcia założonego celu biznesowego. Można też powiedzieć, że ICO jest tworzone przez kogoś, kto ma pomysł na biznes, ale brakuje mu środków na jego realizację. W ramach ICO emituje więc tokeny, które sprzedaje i zbiera fundusze.

Żeby jednak unikać nadmiernego ryzyka inwestycyjnego, należy starać się nie inwestować w ICO. Jest ich bardzo dużo, a tylko nieliczne rzeczywiście przyniosą spodziewane zyski. Po organizowanym ICO tokeny trafiają na giełdę, ale nie zawsze na otwarciu mają wysoki, pożądany przez inwestorów kurs. Częściej można je kupić znacznie taniej niż przy przedsprzedaży.

Ważne jest przy inwestowaniu w kryptowaluty, aby nie kierować się emocjami. Panika i strach, podobnie jak nadmierna euforia i wiara we własną nieomylność na żadnym rynku finansowym, na którym można inwestować, są złymi doradcami.