Nie masz pracy? Być może to przez CV
sobota , 27 kwiecień 2024
Główna » Informacje » Nie masz pracy? Być może to przez CV

Nie masz pracy? Być może to przez CV

Problemem dla polskiej gospodarki jest rosnące bezrobocie, które obecnie wynosi aż 13%. Jeszcze gorsze wyniki obserwujemy na rynku pracy jeśli chodzi o ludzi młodych, często dobrze wykształconych i ambitnych, którzy po ukończeniu studiów wyższych poszukują pracy we własnym zawodzie. Jeśli nie zweryfikują oni zbyt wygórowanych oczekiwań co do pierwszej pracy i płacy, mogą w ogóle nie znaleźć zatrudnienia. Kolejnym problemem przy poszukiwaniu pracy przez ludzi młodych jest to, że w praktyce nie potrafią oni efektywnie szukać pracy, a ich CV pozostawia wiele do życzenia. Nie chodzi tu tylko o to, aby w CV znalazły się imponujące punkty dotyczące pracy zawodowej, odbytych kursów i zdobytego doświadczenia. Często CV młodych kandydatów na pracowników jest napisane niewłaściwie i nie ma szansy przykuć uwagi pracodawcy.

Dokumenty aplikacyjne to bardzo ważny element poszukiwania pracy zawodowej. Jeśli będą one napisane niewłaściwie, kandydat nie będzie miał szansy na znalezienie zatrudnienia. Wielu młodych ludzi nie może pochwalić się bogatym CV, choć może napisać list motywacyjny, który nie tylko zainteresuje potencjalnego pracodawcę, ale również umożliwi zdobycie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Taka rozmowa może stać się przepustką do zdobycia angażu do pracy, jeśli oczywiście dana osoba będzie wiedziała, jak zachować się na spotkaniu z potencjalnym pracodawcą.

Problemem dla młodych ludzi, studentów i absolwentów jest to, że nie wchodzą na rynek pracy w trakcie nauki, ale dopiero zbierają pierwsze doświadczenia zawodowe po ukończeniu edukacji. Specjaliści twierdzą, że to zbyt późno. Brak jakiegokolwiek doświadczenia sprawia, że wielu pracodawców odrzuci kandydaturę takiej osoby. Takim problemom należy zapobiegać jak najwcześniej, uświadamiając studentom, jak ważne jest zdobywanie nowych doświadczeń w pracy, niekoniecznie na etacie i od razu w swoim zawodzie. Nie trzeba też pracować zarobkowo, aby móc wskazać w CV pewne doświadczenie. Wolontariat, praca w organizacjach studenckich i tym podobne inicjatywy są mile widziane w CV przez pracodawców. Inna kwestia jest taka, że studenci konstruując swoje CV często zapominają podać takich doświadczeń zawodowych, czym zamykają sobie drogę doz zdobycia pracy.

Bardzo często w CV kandydatów na pracowników wpisywane są pasje, które zostały wybrane przypadkowo. Warto podać szczegółowo, czym się interesujemy. Zamiast wpisywać, że jest to sport, podajmy, że interesujemy się konkretną dyscypliną sportową. Ciekawe zainteresowania mogą pomóc nam zdobyć zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną i pokazać, że sami jesteśmy ciekawymi osobami.

 

Leave a Reply