Teoria Dowa - podstawowe założenia - ABC Praca
poniedziałek , 29 kwiecień 2024
Główna » Informacje » Teoria Dowa – podstawowe założenia

Teoria Dowa – podstawowe założenia

Teoria Dowa, choć istnieje już od ponad stu lat, w dalszym ciągu stanowi podstawę analizy technicznej, umożliwiającej przewidywanie dalszych poruszeń na rynku finansowym. Składa się na nią kilka podstawowych założeń, które pozwalają na przeprowadzanie zyskownych operacji rynkowych.

Charles Henry Dow urodził się w USA w stanie Connecticut w roku 1851. Mimo że nigdy nie został zawodowym specjalistą od sektora finansowego, zdołał stworzyć szereg „złotych” zasad, których finansiści, pracujący na narzędziach takich jak Forex, przestrzegają do dziś. Sprawdźmy, jakie są podstawowe założenia teorii opracowanych przez Charlesa Dowa.

Całokształt rynku

Jednym z najbardziej znanych opracowań, dotyczących teorii Dowa jest to, które stworzył Robert Rhea. Opisał w nim najważniejsze jej założenia. Według nich skuteczne manipulowanie rynkiem możliwe jest tylko przez krótki czas. Wszelkie długotrwałe próby wprowadzenia znaczących zmian skazane są na niepowodzenie, ponieważ setek milionów transakcji dziennie nie da kontrolować na dłuższą metę. Stwierdzenie to jest obecnie bardziej aktualne niż kiedykolwiek, współczesny rynek jest bowiem w ogromnym stopniu digitalizowany. Większość procesów zachodzi automatycznie, skutkiem czego jakiekolwiek próby pójścia „pod prąd” skazane są na porażkę.

Najistotniejsze indeksy

Co zatem, zdaniem Dowa, powinniśmy robić, jeżeli chcemy trafnie przeanalizować sytuację na rynku? Tu do gry wchodzi słynna zasada: „średnie giełdowe dyskontują wszystko”. Oznacza to, że badając rynek, powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na te indeksy, które dają nam szerokie spojrzenie na sytuację i podporządkowywać nasze prognozy, ogólnie panującym wśród inwestorów. Za przykład może tutaj posłużyć to, co dzieje się podczas hossy: nawet jeżeli dana firma w normalnej sytuacji nie osiąga dobrych wyników, podczas hossy najprawdopodobniej ogólny wzrost podciągnie wartość jej akcji. 

Klasyfikacja trendów

Mówiąc krótko, według Dowa powinniśmy kierować się ogólnymi trendami. Jego zdaniem to właśnie one w największym stopniu kształtują rynek. By ułatwić identyfikację najważniejszych trendów, amerykański specjalista wyróżnił trzy ich rodzaje. Pierwszy to trend główny, czyli ten, który może trwać nawet kilka lat. Drugi trend, zwany średnioterminowym, obejmuje okres od kilku tygodni do paru miesięcy. Trzeci natomiast, trend krótkoterminowy, może skończyć się nawet już po paru dniach. Według teorii Dowa, przy naszych działaniach powinniśmy kierować się przede wszystkim trendami długoterminowymi.

Jeżeli chcesz sprawdzić się w realiach rynku finansowego zacznij inwestować z Saxo pamiętając o teorii Dowa. Miej jednak na uwadze jedno z jej istotnych założeń – nie jest ona nieomylna, więc należy traktować ją jako przydatny przewodnik, a nie swoistą „wyrocznię”.