Za dyskryminację należy się pracownikowi odszkodowanie
piątek , 26 kwiecień 2024
Główna » Informacje » Za dyskryminację należy się pracownikowi odszkodowanie

Za dyskryminację należy się pracownikowi odszkodowanie

Pracownicy posiadają szereg praw i obowiązków wynikających z aktualnego Kodeksu Pracy. Pracodawca musi przestrzegać przepisów prawa pracy ponieważ w przeciwnym wypadku naraża się na poważne konsekwencje. Jednym z praw pracownika jest prawo do równego traktowania w zakładzie pracy. Jednocześnie, warto podkreślić, że obowiązkiem pracodawcy jest takie samo traktowanie kandydatów na pracowników podczas przeprowadzanego procesu rekrutacji.



Jeśli pracodawca dopuszcza się dyskryminacji, pracownik może dochodzić swoich praw w sądzie pracy, łącznie z żądaniem odszkodowania za taką sytuację. Nie ma przy tym większego znaczenia to, w jaki sposób pracodawca dyskryminuje obecnych lub potencjalnych pracowników. Jeśli na przykład w procesie rekrutacji kandydatka otrzymuje odpowiedź, że nie zostanie zatrudniony tylko dlatego, że jest kobietą i ma małe dziecko, jest to jawna dyskryminacja ze względu na płeć i sytuację rodzinną.

Dyskryminacja oprócz tego może dotyczyć rasy, wyznawanej religii, głoszonych poglądów politycznych, pochodzenia etnicznego, orientacji seksualnej, wieku czy niepełnosprawności i przynależności związkowej. Wyższe wynagrodzenie nie może przykładowo uzyskiwać wyłącznie ta osoba, która jest biała i ma prawicowe przekonania polityczne. W tym względzie powinny liczyć się wyłącznie jej osiągnięcia związane z pracą zawodową.

Powodem do różnego traktowania pracowników nie może być także i to, czy pracują w zakładzie pracy na podstawie zawartej umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony, czy umowy cywilnoprawnej.

Dyskryminowany pracownik lub kandydat na pracownika może dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Pracownik występujący na drogę sądową w związku z dyskryminacją w zakładzie pracy objęty jest ochroną prawa pracy przed ewentualnymi represjami ze strony pracodawcy. Nie musi obawiać się, że takie działanie stanie się bezpośrednią przyczyną rozwiązania stosunku pracy z nim przez pracodawcę.