Gdzie szybko znajdziesz pracę?
piątek , 1 grudzień 2023
Główna » Informacje » Gdzie szybko znajdziesz pracę?

Gdzie szybko znajdziesz pracę?

Wydaje się, że wysokie bezrobocie panujące w Polsce niweczy możliwości szybkiego znalezienia nowej pracy. Tak jednak nie jest. Można szybko znaleźć zatrudnienie, ale tylko w niektórych branżach działalności gospodarczej. Inne, które głęboko zostały dotknięte kryzysem w ostatnich latach, w tym branża budowlana, nadal zmagają się z recesją i nie mogą rozpocząć nowych inwestycji. Budowlańcy znajdują się w trudnym położeniu, a wraz z nimi również firmy, które współpracują z budowlanką.

Pomimo widocznej poprawy sytuacji w polskiej gospodarce, nadal wielu pracowników obawia się o utratę pracy także w branży odzieżowej czy farmaceutycznej. W innych dziedzinach działalności gospodarczej sytuacja wyraźnie zaczyna się poprawiać. Można mówić o stabilizacji sytuacji, a nawet niekiedy ożywieniu, bowiem większość branż w polskiej gospodarce już nie planuje dalszych zwolnień pracowniczych, dostaje nowe zlecenia, w wyniku czego powoli zwiększa zatrudnienie, albo w najbliższym czasie ma zamiar przeprowadzać nowe rekrutacje.

Nieznacznie maleje liczba bezrobotnych, przy metodzie obliczania liczby osób aktywnych zawodowo na rynku pracy z wykluczeniem osób pracujących na czarno. Metoda BAEL, ponieważ to o niej mowa wskazuje na lekkie ożywienie na rynku pracy w Polsce. Wzrost liczby pracujących jest nieznaczny, o 0,2%, ale i tak takie dane są dla Polski i dla pracujących bądź szukających pracy Polaków, bardzo pozytywne. Wraz z ożywieniem gospodarki bezrobotni otrzymują większą szansę na szybkie znalezienie pracy, oczywiście nie w każdej działalności gospodarczej, ale jednak nowe oferty pracy cały czas się pojawiają.

Dla wielu osób formą przetrwania kryzysu w polskiej gospodarce było samo zatrudnienie, współpraca w firmach rodzinnych i gospodarstwach rolnych, albo emigracja. Część z tych osób wróci do pracy na etacie, jeśli tylko pracodawcy umożliwią jej znalezienie. Praca najemna jest wysoko poszukiwana. Można ją znaleźć w specyficznych, mocno rozwijających się obecnie branżach. Niekoniecznie w przemyśle odzieżowym, farmaceutycznym czy budowlance, ale np. coraz częściej w handlu. Ubywa pracy w budownictwie, w stosunku do poprzedniego roku, podobnie jak w górnictwie i u producentów napojów. Ale w większości branż przemysłowych powoli, aczkolwiek skutecznie, powiększa się zatrudnienie. Poza wspominanymi dziedzinami gospodarki, pracownicy nie powinni mieć już w najbliższej przyszłości problemów ze znalezieniem pracy zawodowej.

 

Leave a Reply