Kiedy warto zainwestować w doradztwo HR? Poznaj cztery najczęstsze sytuacje - ABC Praca
niedziela , 21 kwiecień 2024
Główna » Bez kategorii » Kiedy warto zainwestować w doradztwo HR? Poznaj cztery najczęstsze sytuacje

Kiedy warto zainwestować w doradztwo HR? Poznaj cztery najczęstsze sytuacje

Doradztwo HR to bardzo popularna usługa, z której korzysta coraz więcej przedsiębiorstw w naszym kraju. Wynika to przede wszystkim ze zmiany podejścia do zarządzania kadrami i rekrutowania nowych pracowników. Pracodawcy coraz boleśniej doświadczają, czym tak naprawdę jest rynek pracownika. Nie wszyscy jednak chcą ulegać ciągłej presji płacowej, jednocześnie akceptując przedłużające się i bardzo kosztowne procesy rekrutacyjne. W naszym artykule omawiamy cztery sytuacje, w których warto zainwestować w doradztwo HR.

Nawarstwiające się problemy z pozyskiwaniem nowych pracowników

Jednorazowa porażka rekrutacyjna nie jest jeszcze powodem do podejmowania rewolucyjnych decyzji. Jeśli jednak kolejne próby pozyskania nowych pracowników są kompletnie nieudane, a co gorsza nie wiesz, dlaczego odpowiednie osoby nie zgłaszają się na rozmowy rekrutacyjne, to najwyraźniej potrzebujesz wsparcia ekspertów.

Podstawowym celem doradztwa HR jest dokładne poznanie biznesu przedsiębiorcy, a także przeanalizowanie jego dotychczasowej strategii rekrutacyjnej. Doświadczeni doradcy znajdą przyczynę problemu z pozyskiwaniem pracowników, zaproponują właściwe zmiany i będą pilotować ich wdrożenie.

Gwałtownie rosnące koszty zatrudnienia

W wielu firmach problemem jest nie tyle brak rąk do pracy, co bardzo wysokie koszty ich utrzymania. W głównej mierze jest to spowodowane nakręcającą się spiralą płacową – pracodawcy w obawie przed spadkiem wydajności są gotowi płacić bardzo wysokie pensje nawet tym osobom, które nie mają wymaganych na danym stanowisku kwalifikacji.

Doradztwo HR może być ważnym krokiem w stronę ograniczenia kosztów stałych przedsiębiorcy. Jak to możliwe? Przykładowo: ekspert po przeanalizowaniu sytuacji klienta może dojść do wniosku, że struktura kadrowa jest poważnie zaburzona – firma zatrudnia więcej pracowników administracyjnych, niż bezpośrednio odpowiadających za generowanie przychodów.

Agencja HR może również dostrzec, że jej klient niepotrzebnie dąży do zwiększenia zatrudnienia. Jeśli np. prowadzi firmę produkcyjną i tylko okresowo potrzebuje dodatkowych rąk do pracy, to lepszym – a na pewno korzystniejszym – rozwiązaniem będzie wypróbowanie leasingu pracowniczego.

Niska konkurencyjność firmy w rywalizacji o najlepszych pracowników

Jeśli pracodawca regularnie przegrywa z konkurencją w wyścigu po najlepszych pracowników, choć oferuje zbliżone warunki zatrudnienia, to także jest tutaj spore pole do popisu dla agencji świadczącej doradztwo HR.

Eksperci mogą zauważyć, że np. klient nie ma atrakcyjnej marki pracodawcy, popełnia błędy przy tworzeniu i publikowaniu ogłoszeń etc. W takiej sytuacji agencja może zaproponować kompleksowe poprowadzenie procesu rekrutacyjnego oraz opracowanie nowej strategii pozyskiwania pracowników.

Planowana reorganizacja struktury zatrudnienia

Pracodawca, który rozważa np. redukcję etatów, przy jednoczesnym zwiększeniu zatrudnienia na umowy cywilnoprawne, powinien zacząć od skonsultowania się z doświadczoną agencją HR. Specjaliści podpowiedzą, czy rzeczywiście będzie to dobry pomysł, a może nawet zaproponują zupełnie inne rozwiązanie – na przykład oparte o wspomniany wcześniej leasing pracowniczy.

Więcej o tym, dlaczego dobrze zarządzane i zyskowne firmy tak chętnie inwestują w doradztwo HR przeczytasz w artykule na stronie https://crewforyou.pl/doradztwo-hr-we-wroclawiu-czy-firmy-powinny-w-to-inwestowac/.

Chcesz skorzystać z doradztwa HR? Sprawdź, od czego zacząć

Pierwszym krokiem powinno być znalezienie odpowiedniej agencji, która świadczy usługę doradztwa HR. Wybór nie może być przypadkowy – potrzebujesz agencji z wieloletnim doświadczeniem, najlepiej specjalizującej się w obsłudze firm z Twojego sektora. Sprawdź również opinie dotychczasowych klientów agencji i zapoznaj się z jej ofertą, aby zyskać pewność, że agencja będzie w stanie zaproponować Ci optymalne rozwiązania w dziedzinie HR.

Jedną z najlepiej ocenianych agencji HR we Wrocławiu i regionie jest Crew For You. Z ofertą agencji zapoznasz się na stronie internetowej https://crewforyou.pl/.